Nafaka Nasıl İptal Edilir?

Nafaka İptal Başvurusu

Evlilik birliğini noktalamak isteyen bireyler gerekli hazırlıkları yaparak boşanmaya karar verir. Bu boşanma esnasında yoksulluk nafakasına da hüküm verilebilir. Mahkeme kararı ile hükmedilen nafakanın her ay nafaka yükümlüsü tarafından nafaka alacaklısına ödenmesi gerekir. Ancak bazı durumlarda hükmedilen nafakanın mahkeme kararı ile kaldırılması da mümkündür. Fakat bilinmesi gerekir ki nafaka kendiliğinden son bulmaz. Nafakanın azaltılması veya tamamen kaldırılması için nafaka borçlusunun yeni bir dava açması lazım gelmektedir.

Söz konusu nafakanın iptal edilmesi veya azaltılması için bazı hal ve durumların mevcut olması gereklidir. Bu hal ve durumlar aşağıda listelenmiş olup şu şekildedir:

 • Nafaka alacaklısının emekli veya dul aylığı alması
 • Yeteneğine karşın kendi isteği ile çalışmak istememesi
 • İşsizlik parasının alınması
 • Yeterli kira geliri alınması
 • Meslek sahibi olunması
 • Muvazaalı devir yapılması
 • Sigortalı olunması
 • Çeşitli sosyal yardımlardan yeterli bir gelire sahip olunması
 • Yeterli miktarda taşınmaza sahip olunması
 • Yabancı ülkelerden gelir elde ediliyor olması
 • Alışkanlık derecesinde kumar ve benzeri faaliyetler ile savurganlık içerisinde olması

Gibi durumlar söz konusu olduğunda, nafaka alacaklısının nafakayı almasında herhangi bir hukuki fayda bulunmadığı için ödenmesine hüküm verilen nafakanın iptali için dava açılması gereklidir.

Nafakaya Ödemekte Zorlanan Eş Ne Yapmalıdır?

Çeşitli ekonomik sıkıntılar yaşayan ve mahkemenin hükmettiği nafakayı mali gücündeki azalmadan dolayı ödeyemeyecek hale gelen nafaka borçlusu, içinde bulunduğu bu zor ekonomik durumu belgeleyerek nafakanın kaldırılmasını yahut azaltılmasını talep edebilir. Mahkeme, olaya ilişkin gerekli incelemeyi yapacak ve nihai kararı verecektir. Nihai kararın, nafaka borçlusunun menfaatinde olması için içinde bulunulan mali sıkıntı en muntazam şekilde ifade edilmeli ve belgelerle temellendirilmelidir. Bu nedenle alanında uzman bir Eskişehir boşanma avukatı noktasında danışmanlık almak, müvekkil menfaati esas alınarak hareket edileceği için oldukça isabetli bir karar olacaktır.

Nafaka Borçlusu Nafakayı Ödemezse Ne Olur?

Boşanma esnasında mahkemece hükmedilen nafakanın, nafaka borçlusu tarafından nafaka alacaklısına he ay ödenmesi şarttır. Ancak her ay ödenmesi gereken nafakanın kimi zaman eksik kimi zaman geciktirerek kimi zaman da hiç ödenmediği durumlar olabilir. Nafaka yükümlüsü, ödemediği nafakayı hukukun kabul edeceği geçerli bir sebebe temellendirmelidir. Aksi takdirde faiz cezaları gündeme gelecek ve bunun yanı sıra hapis cezası ile karşı karşıya kalınabilecektir. Söz konusu durum İcra İflas Hukuku’nda ele alınmış; nafaka alacaklısının şikâyeti üzerine nafaka borçlusuna üç aya kadar hapis cezası yaptırımını ifade etmiştir.

 

Nafaka Nasıl İptal Edilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön