Boşanma Davası Nasıl Açılır? Eskişehir Boşanma Avukatı

Boşanma Davası Nasıl Açılır? 

Aile saadetini muhafaza edemeyen ve aralarında meydana gelen uyuşmazlıkları çözüme kavuşturamayan bireyler daha fazla yıpranmamak adına resmi olarak yollarını ayırmaya karar verirler. Bu takdirde çiftin karşına hukuk çıkmaktadır. Hukukun ele aldığı ve belirlediği şekil, usul ve esaslara göre ifa edilen boşanma davası, pek çok hukuk dalından bilgileri içerisine alan ve titizlikle yürütülmesi gereken bir dava türüdür. Peki, boşanma davası nasıl açılır?

Bireylerin her ikisi de boşanmak istiyor ve boşanmanın tüm hukuki ve ekonomik sonuçlarında mutabıklar ise bu durumda anlaşmalı boşanma davası söz konusu olacaktır. Ancak taraflardan yalnızca birisi boşanmak istiyor ve diğer taraf istemiyorsa bu durumda çekişmeli boşanma davası söz konusu olacaktır.

Boşanmak isteyen birey, boşanma nedenlerini temellendirdiği iddialarını ve bu iddialarını ispatlayacak delilleriyle beraber dava dilekçesi hazırlamalıdır. Bu dilekçe oldukça titiz ve aranılan şartlara uygun hazırlanmalıdır. Kişiler; boşanmanın tüm hukuki sonuçlarında menfaat ve hak kaybına uğramamak adına muhakkak alanında uzman Eskişehir boşanma avukatı ile müşterek hareket etmeli ve bu sayede elde edebileceği menfaatlerden mahrum kalmamalıdır. Zira konunun uzmanı olmayan kimseler tarafından yapılan yanlış yönlendirmeler ve kulaktan dolma bilgiler, dava sonunda bireyin haklıyken haksız duruma düşmesine ve elde edebileceği yararlardan mahrum kalmasına sebep olabilir.

Boşanma Davasında Hangi Mahkeme Yetkilidir?

Boşanma davasında yetkili mahkeme dışında açılacak davalar, görevsizlik sebebi ile reddedilir. Bu nedenle görevli mahkemede açılması gerekir. Boşanma davasında görevli mahkeme Aile Mahkemesi’dir. Aile Mahkeme’sinin bulunmadığı yerler de görevli mahkeme ise Asliye Hukuk Mahkemesi’dir.

Meta Yazı: Boşanma davası nasıl açılır ve boşanma davasında hangi mahkeme yetkilidir gibi sorular sıklıkla boşanma avukatlarına sorulmaktadır. İlgili makale, bu sorulara yanıt niteliğindedir.

Boşanma Davası Nasıl Açılır? Eskişehir Boşanma Avukatı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön